Przejdź do głównej zawartości

Dofinansowania


MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE W POZNANIU


DOFINANSOWANIE LIKWIDACJI BARIER ARCHITEKTONICZNYCH

W naszym sklepie dofinansowanie to dotyczy wszystkich sprzętów pomagających klientowi w korzystaniu z wanny lub prysznica jak również stosowne uchwyty pomagające korzystać ze sprzętu higieniczno-sanitarnego.


Wymagane dokumenty

Do etapu I:

1.wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych (gotowy druk)

2. Kopia aktualnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność  (oryginał do wglądu).

3. Aktualne zaświadczenie lekarskie (czytelne w języku polskim), (wg wzoru stanowiącego załącznik  do wniosku).

4. Dowód osobisty./ do wglądu/

5. Dokument potwierdzający prawo do zamieszkania w lokalu lub budynku, w którym ma nastąpić   likwidacja barier (np. przydział mieszkania, umowa najmu, wypis z księgi wieczystej).

6. Zgoda właściciela lokalu lub budynku na wykonanie prac związanych z likwidacją barier. (jeżeli   Wnioskodawca nie jest właścicielem).

Do etapu II:

  • Szkic mieszkania
  • Projekt, kosztorys i pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach)
  • Przyjęte pełnomocnictwo inwestora zastępczego (w koniecznych przypadkach).
Miejsce złożenia dokumentów: 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
ul. Cześnikowska 18

tel. (61) 878 1731

(61) 878 1733

(61) 878 1734

60-330 Poznań

Opłaty
Wniosek oraz załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.

Termin i sposób załatwienia
Wnioski na likwidację barier architektonicznych przyjmowane są w każdym czasie. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie. Dokonuje się wizji lokalnej w celu weryfikacji zasadności i wiarygodności złożonych wniosków (w koniecznych przypadkach). Realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez MOPR środków wg kolejności na ustalonej liście. Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U.z 2019 r. poz. 1172)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (tekst jednolity DZ.U. z dnia 30.06. 2015 r. poz. 926)

Tryb odwoławczy
nie ma

Inne informacje

Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, finansowane ze środków PFRON, dotyczy tylko osób niepełnosprawnych mających trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują. Skierowane jest do mieszkańców Poznania. Wnioskodawca zobowiązany jest do udziału środków własnych w wysokości minimum 20% ceny brutto urządzenia lub usługi. Nie są pokrywane koszty poniesione przez wnioskodawcę przed podpisaniem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie umowy na dofinansowanie likwidacji barier.

DOFINANSOWANIE LIKWIDACJI BARIER TECHNICZNYCH

W naszym sklepie dofinansowanie to dotyczy sprzętów takich jak: łóżko ortopedyczno-rehabilitacyjne z pilotem, transporter schodowy(schodołaz), podnośniki (wannowe, jezdne, sufitowe), uchwyty pomagające w korzystaniu z urządzeń higieniczno-sanitarnych.


Wymagane dokumenty

1.Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier technicznych

2. Kopia dokumentów potwierdzających niepełnosprawność  (oryginał do wglądu).

3. Aktualne zaświadczenie lekarskie (czytelne w języku polskim), (wg wzoru stanowiącego załącznik do wniosku).

4. Oferta cenowa od sprzedawcy.

5. Dowód osobisty./do wglądu/

6. W szczególnych przypadkach dokument potwierdzający prawo do zamieszkania w lokalu lub    budynku, w którym ma nastąpić likwidacja barier (np. przydział mieszkania, umowa najmu, wypis z księgi wieczystej).

7. Zgoda właściciela lokalu lub budynku na wykonanie prac związanych z likwidacją barier. (Jeżeli Wnioskodawca nie jest właścicielem).

Do etapu II:  (w przypadku wykonania prac).

Szkic mieszkania
Projekt, kosztorys i pozwolenie na budowę (w koniecznych przypadkach)
Przyjęte pełnomocnictwo inwestora zastępczego (w koniecznych przypadkach)

Miejsce złożenia dokumentów

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

ul. Cześnikowska 18

tel. (61) 878 1731

(61) 878 1733

(61) 878 1734

60-330 Poznań

Opłaty

Wniosek oraz załączniki nie podlegają opłacie skarbowej.

Termin i sposób załatwienia

Wnioski na likwidację barier technicznych przyjmowane są w każdym czasie. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie.  W przypadku wykonywania prac związanych z likwidacją barier dokonuje się wizji lokalnej w celu weryfikacji zasadności i wiarygodności złożonych wniosków (w koniecznych przypadkach). Realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez MOPR środków wg kolejności ich składania. Wysokość dofinansowania likwidacji barier technicznych wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U.z 2019 r. poz. 1172)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (tekst jednolity DZ.U. z dnia 30.06. 2015 r. poz. 926)

Tryb odwoławczy
nie ma

Inne informacje

Dofinansowania likwidacji barier technicznych finansowanych ze środków PFRON, dotyczy tylko osób niepełnosprawnych, mieszkających na terenie miasta Poznania jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Ze środków Funduszu nie mogą być pokrywane koszty poniesione przez wnioskodawców przed podpisaniem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie umowy na dofinansowanie likwidacji barier. Dofinansowanie likwidacji barier w technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku uzyskały dofinansowanie na ten cel ze środków Funduszu.

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE


Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - podstawa prawna rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2015 r. poz. 926 ze zm.).

Likwidacja barier powinna:

- umożliwić lub w znacznym stopniu ułatwić osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem,

- zwiększyć samodzielność i niezależność życiową osoby niepełnosprawnej,

- poprawić warunki pracy i nauki oraz jakość jej społecznego funkcjonowania.

O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna, jeżeli:

- ma trudności w poruszaniu się,

- jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje.

Do wniosku o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych należy dołączyć:

1.       kopię dokumentu potwierdzającą niepełnosprawność Wnioskodawcy (oryginał do wglądu),

2.       kopię dokumentu potwierdzającą niepełnosprawność (oryginał do wglądu) osoby/osób niepełnosprawnych pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z Wnioskodawcą,

3.       aktualne zaświadczenie lekarskie, zawierające opis przyczyny niepełnosprawności wraz z uzasadnieniem, że osoba ma trudności w poruszaniu się,

4.      udokumentowaną podstawę prawną zamieszkania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (własność, umowa najmu). Ewentualna zgoda właściciela mieszkania, w którym na stałe zamieszkuje wnioskodawca,  na dokonanie likwidacji barier.

O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna, jeżeli:

- jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z jej niepełnosprawności,

- nie uzyskała dofinansowania w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku.


Do wniosku o dofinansowanie likwidacji barier technicznych należy dołączyć:

1.      kopię dokumentu potwierdzającą niepełnosprawność Wnioskodawcy (oryginał do wglądu),

2.       kopię dokumentu potwierdzającą niepełnosprawność (oryginał do wglądu) osoby/osób niepełnosprawnych pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z Wnioskodawcą,

3.       aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające opis  niepełnosprawności i szczegółową informację, że zakup lub montaż urządzeń jest uzasadniony  potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności,

4.      oferta cenowa od sprzedawcy.

Wnioski na likwidację barier przyjmowane są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu na bieżąco przez cały rok kalendarzowy.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych nie może przekroczyć 95 % kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek nie może dotyczyć dofinansowania kosztów poniesionych przed przyznaniem środków i zawarciem umowy.

Wnioski są dostępne w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu przy ul. Słowackiego 8 oraz na stronie http://pcpr.powiat.poznan.pl/. Wnioski można składać w każdym czasie.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Montaż łóżka Dali II [Film]

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego dotyczącego montażu łóżka Dali II. Takie łóżko znajduje się w asortymencie naszego sklepu. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 618666-234 lub odwiedzić nasz sklep stacjonarny na ulicy Hetmańskiej 37 w Poznaniu.

Schodołaz z krzesełkiem gąsienicowy Antano LG EVACU Plus EL

EVACU to nowa odsłona schodołazu znanej włoskiej firmy ANTANO GROUP, która specjalizuje się w likwidacji barier architektonicznych. Jest to połączenie schodołazu gąsiennicowego z krzesełkowym. EVACU ma bardzo wiele zalet, które przemawiają na jego korzyść. Przede wszystkim ułatwi przemieszczenie pacjenta z góry na dół i odwrotnie za pomocą gąsienic, które bardzo łatwo prowadzi się na schodach, bez konieczności wychylenia schodołazu i osiągniecia punktu równowagi. Gąsienice płynnie poruszają się w górę i dół, co daje ogromną łatwość prowadzenia. EVACU jest uniwersalny szczególnie dla jednostek publicznych, szkół, aptek, bo każdego pacjenta w prosty sposób można na niego przesadzić. Porusza się po schodach o nawet dużym stopniu nachylenia, mieści się na bardzo małych klatkach schodowych i dodatkowo składa się i zajmuje bardzo mało miejsca. Co przy niewielkich mieszkaniach , mieszczących się w bloku, daje możliwość łatwego przechowywania. W standardzie posiada pas biodrowy, a takż...

Schodołaz gąsienicowy Antano LG 2004 z rampami

LG 2004 w specjalnej wersji z rampami , to jedyny taki schodołaz na polskim rynku, w rodzaju  –  gąsienicowy, na który można wpiąć różne rodzaje wózków inwalidzkich, nie tylko standardowe. Został  zaprojektowany przez włoskich inżynierów, w którym wykorzystano najnowocześniejsze technologie. Produkt wyróżnia możliwość zapinania i odpinania wózka inwalidzkiego z poziomu steru – obsługa schodołazu nie wymaga schylania się. Schodołaz posiada innowacyjne, wysuwane koło manewrowe, które w odróżnieniu od innych produktów dostępnych na rynku pozwala uniknąć balansowania schodołazem w celu poruszania się po płaskim podłożu. Dodatkowo wyposażony jest w standardzie w bezpieczny pas z klamrą samochodową, regulowany na wysokość zagłówek, wskaźnik bezpiecznego nachylenia schodów oraz przycisk awaryjny „STOP”. Dzięki zamontowanym rampom , możemy transportować schodołazem wózki z napędem elektrycznym, wózki aktywne czy stabilizujące plecy i głowę a także część wózków dziecięcych. Dzi...